Slabost in bruhanje
Slabost je občutek siljenja na bruhanje, bruhanje pa je prisilno praznjenje želodca skozi usta.
Slabost je eden od obrambnih mehanizmov telesa, zato je tudi zelo pogost. Do njega lahko pride kot posledica okužbe, zaužitja pokvarjene hrane, zaužitih zdravil, vožnje z avtomobilom ali drugimi prevoznimi sredstvi. Večkrat se pojavlja tudi v nosečnosti. Ena od oblik bruhanja je tudi polivanje pri dojenčkih, ki se starostjo zmanjšuje.
Najpogosteje si pri tovrstnih težavah lahko pomagamo sami. Pomembno je počasno (po žličkah) dodajanje tekočine, ki vsebuje elektrolite. Lahko si pomagamo tudi s pitjem ingverjevega ali metinega čaja. Če sumimo na zastrupitev, lahko posežemo po aktivnem oglju, ki v želodcu veže nase strupe, ter se nato izloči z blatom.
Nasvet
Če težave vztrajajo več kot 24 ur, je nujen pregled pri zdravniku. Pri otrocih, ki so mlajši od dveh let ter pri starostnikih in kroničnih bolnikih, je obisk zdravnika nujen že prej. Prav tako moramo k zdravniku, če bruhanje spremljajo močne bolečine v trebuhu in vročina, otrdelost vratu ter poškodbe glave.
Pri nosečniški in potovalni slabosti si lahko pomagamo z izdelki (tablete, žvečilni gumiji, akupresurna zapestnica), ki jih lahko kupimo brez recepta v lekarni.