Nasveti za varno sončenje
Pretirano izpostavljanje sončnim žarkom pa ima številne škodljive učinke na naše zdravje.
Čeprav imajo sončni žarki številne koristne učinke na naš organizem, zdravo sončenje ne obstaja. Lahko govorimo le o zmernem, varnem sončenju oz. izpostavljanju sončnim žarkom, kar ugodno vpliva na naša zdravje: izboljša naše razpoloženje, ugodno vpliva na krvni obtok, omogoča tvorbo D-vitamina, ki je pomemben za zdrave kosti in krepi naš imunski sistem.
Pretirano izpostavljanje sončnim žarkom pa ima številne škodljive učinke na naše zdravje: močno se poveča možnost nastanka kožnega raka, UV-žarki pospešujejo staranje, povzročajo opekline in poveča se možnost pojava alergičnih reakcij.
Kako izbrati ustrezen izdelek za zaščito pred soncem?
Izbira ustreznega izdelka je odvisna od tipa kože, starosti osebe, letnega časa in kraja, kjer se izpostavljamo sončnim žarkom. Posebna previdnost je potrebna pri otrocih in osebah, ki so nagnjeni k alergijam. Pomembno je, da imajo izdelki tako UVA ko UVB zaščito in da ne vsebujejo dišav in konzervansov.
Nasveti za varno sončenje
- Ne izpostavljajte se soncu med 11. in 16. uro, ko so sončni žarki najmočnejši.
- Izdelek za sončenje nanesite na kožo vsaj 20 minut pred izpostavljanjem soncu in ponovite nanos po vsakem kopanju ali vsaki 2 uri. Nanesti je potrebno zadostno količino sredstva. Za odrasle velja pravilo: Za vsak del telesa (glava z vratom, prsni koš, trebuh ali roke) potrebujete eno črto sredstva za zaščito pred soncem v dolžini vaše cele dlani.. Za celotno telo boste tako porabili količino sredstva za zaščito pred soncem v velikosti žogice za golf.
- Uporabljajte sončna očala in pokrivalo.
- Po sončenju in kopanju negujte kožo z ustreznimi sredstvi, ki kožo pomirijo in navlažijo.
- Poskrbite za zadosten vnos tekočine.
- Dojenčkov in majhnih otrok ne izpostavljajte direktnim sončnim žarkom. Nosijo naj lahka in svetla oblačila ter pokrivala.
O izberi ustreznega zaščitnega sredstva se posvetujte s farmacevtom v vaši lekarni.